החידושים והשינויים שמיקרוסופט חשפה באירוע של Windows 10

1

-פרסומת-

באירוע החשיפה שלה, שהתקיים בבוקר של ה-30 בספטמבר בסן-פרנסיסקו, הציגה מיקרוסופט מה חדש במערכת ההפעלה הבאה שלה למחשבים אישיים, Windows 10 וחשפה פרטים ביניהם: כיצד המערכת תעבוד עם מכשירים שונים, כולל התקני מגע, הופעתו החוזרת של תפריט ההתחלה יחד עם שינויי ממשק אחרים וכן מה יהיה העתיד של Windows.

-פרסומת-

באירוע הציגה מיקרוסופט את שמה הרישמי של מערכת ההפעלה הבאה שלה, Windows 10, שתושק לקראת סוף השנה הבאה. באירוע התייחסה מיקרוסופט לחלק מהתכונות החדשות של מערכת ההפעלה, בינהן חזרתו של תפריט ההתחלה, תמיכה בשולחנות עבודה מרובים ותכונת החיפוש האוניברסלי.

צילום המסך מהאירוע של Windows 10 בסן-פרנסיסקו
צילום המסך מהאירוע, מקור: The Verge

מיקרוסופט לא הסתירה את העובדה שלמשתמשים בעכבר ובמקלדת, מערכת ההפעלה החדשה תספק סביבת עבודה נוחה שתהווה סוג של קפיצה לאחור לטובת אותם משתמשים שהתרגלו לממשק ההתחל ולסביבה החלונאית (סביבת שולחן עבודה עם חלונות ותפריט התחלה "מסורתי") תוך התרחקות מהשינויים השנויים במחלוקת שהגיעו עם Windows 8. במיקרוסופט ציינו כי Windows 10, משלבת את ההיכרות עם Windows 7 יחד עם כמה אלמנטים של Windows 8.

מדוע תיקרא מערכת ההפעלה Windows 10 ולא Windows 9?

מיקרוסופט אכן דילגה על השם המיוחל Windows 9. היו אף כאלה שציפו ל-Windows 8.2. תשובתה (יש שיגידו, המתחמקת) של מיקרוסופט באירוע לגבי הקפיצה בשם הייתה שכאשר נראה את מערכת ההפעלה Windows 10 בגרסתה הסופית, קרוב לוודאי שנסכים על כך שזהו השם ההולם ביותר למערכת. עם זאת, ברשת ניתן למצוא הסברים אחרים משכנעים יותר לשם זה.

עוברים למשפחת מוצרים

Windows 10 היא לא רק מערכת הפעלה, Windows 10 תהווה משפחה אחידה של מוצרים. משפחת מוצרי חלונות 10 תהווה משפחת מוצר אחת שתרוץ על סוגי התקנים שונים – מחשבים נייחים וניידים, סמארטפונים וטאבלטים (התקני מגע), וכן כנראה גם על קונסולת ה-XBOX 360. בכך מיקרוסופט תנסה לבטל את הפיצול שיצרה באמצעות שלוש גרסאות למערכת ההפעלה Windows 8 (ל-PC, לסמארטפון ולטאבלט). פיצול זה היה אחד מהגורמים להפסדים הרבים שחוותה ולפגיעה ברכישות ליין מחשבי ה-Surface שלה.

בהקשר זה, מיקרוסופט מתכננת לספק למפתחים סביבת פיתוח אחידה אחת לאפליקציות מערכת ההפעלה כאשר כולן יוכלו לרוץ על כל מוצרי משפחת Windows 10 ולמעשה על התקנים משלל הפלטפורמות הנתמכות. תיהיה חנות אפליקציות אחידה לסוגי המכשירים השונים.

Windows 10 - משפחה אחת אחידה לכלל הפלטפורמות
Windows 10 – משפחת מוצרים אחידה לפלטפורמות השונות, מקור: Microsoft

מקשיבים למשתמשים – שובו של ההתחל, והפעם בגרסת "METRO"

ממשק ה-METRO, שהושק ב-Windows 8, הכולל את מסך האריחים (מסך ההתחלה), ישאר. מיקרוסופט תשפר אותו ותשלבו באלגנטיות כך שגם משתמשי מקלדת ועכבר יוכלו ליהנות ממערכת ההפעלה כבעבר יחד עם שולחן עבודה, תפריט ההתחלה ולחצן ההתחל. מיקרוסופט תאפשר זאת באמצעות ממשק משתמש גרפי היברידי – מערכת ההפעלה תדע לתמרן בין שני מצבי עבודה – שימוש "רגיל" ומצב שימוש מגע.

בהדגמה של מיקרוסופט באירוע, הוצג שכאשר Windows 10 תרוץ על מכשיר בעל יכולות מגע אשר יש לו מקלדת ועכבר, תיהיה למשתמש אפשרות לעבור בין שני מצבים אלה. הסרת המקלדת והעכבר תביא למעבר לממשק המטרו ולהעברת חלון האפליקציה (ממצב חלונאי) למסך מלא, וחיבורם מחדש יאפשר למשתמש לחזור לממשק ה-Desktop הכולל את שולחן העבודה ואת תפריט ההתחלה. במעבר בין הממשקים, מערכת ההפעלה תשאל את המשתמש האם הוא מעוניין לשנות מצב עבודה. מעבר לכך, מיקרוסופט מכניסה לשורת החיפוש בתפריט ההתחלה (Start Menu) או מסך ההתחלה (Start Screen) תכונה חדשה בשם חיפוש אוניברסלי שתציע תוצאות חיפוש מקומיות, מסודרות לפי רלוונטיות ולצידן גם תוצאות מרשת האינטרנט (Web Results).

תפריט ההתחל בשולחן העבודה של Windows 10
תפריט ההתחלה החדש לשולחן העבודה, משולב עם אריחי מטרו, מקור: Microsoft
מסך ההתחלה החדש
מסך ההתחלה של Windows 10 במצב מגע, מקור: The Verge

-פרסומת-

שיפורים נוספים לממשק המשתמש הגרפי

עוד עובדת מיקרוסופט על הדרך בה עושה Windows את מה שנקרא Windows Snapping – הצמדת חלונות וסידורם על המסך. המטרה לשפר תכונה זו כך שתיהיה עוצמתית יותר ויהיה פשוט עוד יותר להשתמש בה. על פי התכנון, כאשר נעשה Snap לחלון מסויים וננסה להצמידו לצד המסך, Windows 10 תדע להציע בחוכמה עם אילו חלונות אחרים (חלונות אפליקציה, תוכנה או "סתם" חלונות) להשלים את שאר שטח המסך (ראו צילום מסך). אגב, מעכשיו ניתן יהיה להציג על מסך אחד ברגע נתון עד 4 אפליקציות המוצמדות האחת לשניה.

הדגמה של Windows Snapping ב-Windows 10
ניתן להשתמש ב-Snapping לשם הצמדת חלונות של תוכנה רגילה וגם של אפליקציות, מקור: Microsoft

לאלו העובדים על מספר פרויקטים במקביל, כאשר לכל אחד יש את הקבצים והאפליקציות או תוכנות ה-Desktop שלו, מיקרוסופט מציעה תכונה חדשה, שולחנות עבודה וירטואליים, לכל פרויקט ופרויקט. שולחנות עבודה מרובים נועדו להיות אחד מהדברים שיאפשרו ריבוי משימות (Multitasking) נוח וטוב יותר שעליו שמה מיקרוסופט דגש רב במיוחד בגרסה זו של חלונות כחלק מהגברת חוויית השימוש במערכת. שימוש בכמה שולחנות עבודה גם יאפשר סדר וארגון, למשל ניתן יהיה לפתוח שולחן עבודה לבית ולדברים שאנו עושים בעבודה.

כרגע אין עוד התגבשות מספיק ברורה כדי שניתן יהיה לדבר על כיצד נוכל להשתמש בתכונה זו. החברה מתכננת להקשיב לפידבקים של המשתתפים בתוכנית ב-Windows 10 Insider שלה על מנת להכניס שינויים מהותיים ו"נכונים" כמה שיותר בחוויית השימוש במערכת ההפעלה הבאה שלה ומכאן שיהיו עוד שינויים רבים שיכנסו במהלך החודשים הבאים ועד ההשקה הסופית.

תוכנית ה-Windows 10 Insider
מבינים במחשבים ורוצים להשפיע על איך יראה Windows 10? הצטרפו ל-Insider! מקור: The Verge

שינוי ההתנהגות של אפליקציה

אחד החידושים הגדולים ביותר שהוכנסו ב-Windows 8 היה חנות האפליקציות של וינדוס – Windows App Store, יחד עם היכולת להתקין אפליקציות (Apps) על המכשיר. ב-Windows 10 האפליקציות יעברו שינוי בדרך שבה הן פועלות. ראשית, הן יתפקדו כתוכנת Desktop רגילה לכל דבר. כלומר ניתן יהיה להריצן גם משולחן העבודה, מתפריט ההתחלה וכן משורת המשימות – דרך המצב החלונאי – וכן כל אחת מהן תרוץ בתוך חלון משל עצמה עם סרגל שליטה (אותו סרגל מוכר שבראש כל חלון שאיתו נוכל למזער או לסגור את האפליקציה).

אפליקציית Weather בשולחן העבודה
אפליקציית מזג האוויר במצב חלונאי בשולחן העבודה, מקור: Microsoft

למעשה, מלבד שסביבת הפיתוח שלהן שונה, מה שלא רלוונטי בכלל למשתמש הפשוט, השליטה עליהן זהה לשליטה על כל חלון של תוכנה רגילה (Desktop Program). הפורמט בו עובדות אפליקציות Windows נעשה זהה לפורמט שבו עובדות תוכנות שולחן עבודה רגילות. הדבר אומר גם שאפליקציות לא יהיו מוגבלות רק למצב תצוגה של מסך מלא או לתצוגה מצומצמת בממשק המטרו, ניתן יהיה לשנות את גודל החלון שלהן והזיזן על גבי שולחן העבודה, בדיוק כמו עם כל חלון אחר.

אפליקציות "מטרו" לצד תוכנות "רגילות" בשורת המשימות
מעכשיו השליטה באפליקציות זהה לשליטה בתוכנות Desktop, מקור: PC-World

סרטוני הדגמה ל-Windows 10 מהאירוע

עיקרי החידושים והשינויים במערכת ההפעלה Windows 10

הסרטון המלא של אירוע החשיפה

-פרסומת-

עשוי לעניין אותך
  1. […] תציג גרסה מוקדמת של מערכת ההפעלה הבאה שלה, Windows 9, יחד עם החידושים והשינויים שיכללו בה,  ב-30 בספטמבר, וזאת כמעט שנתיים לאחר ההשקה של מערכת […]

הגב

לא נפרסם את האימייל שלך.

רק לוודא זריז שאתה אנושי *