עדכון Windows Creators: כל החידושים המעניינים בעדכון עבור Windows 10 (גרסה 1703)

4

-פרסומת-

מיקרוסופט החלה להפיץ את עדכון Windows Creators עבור Windows 10. יחלפו כמה שבועות עד שהעדכון יגיע לכלל המשתמשים דרך Windows Update. אם גם אתם רוצים להכיר את כל החידושים והשינויים המעניינים ב-Windows 10 אך לא עומדים בקצב של מיקרוסופט, הפוסט הבא נכתב בשבילכם.

-פרסומת-

ב-11 באפריל 2017 מיקרוסופט שיחררה את עדכון Windows Creators לציבור הרחב. זאת רגע אחרי שהפסיקה סופית את התמיכה ב-Windows Vista. עדכון Windows Creators ובעברית – "עדכון היוצרים" – הוא עדכון חינמי ל-Windows 10, ששמו הפנימי הוא RS2 או Redstone 2. כאמור, ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שתקבלו אותו. וכן, ניתן להתקין אותו גם מייד, אבל זה לא נושא הפוסט.

בפוסט זה אני מפרט את כל החידושים והשדרוגים שיעניינו אתכם שמביא העדכון ל-Windows 10 כך שלא תפספסו שום דבר חשוב. כמובן שיש המון שינויים מתחת לפני השטח, ביניהם המון תיקוני באגים ותקלות, אבל בהם לא נדון. אז מה חדש?

התאמה אישית

התאמה אישית של תפריט ההתחלה: כעת תוכלו להעלים כליל את רשימת כל האפליקציות מתפריט ההתחלה. אפשרות זו משתלבת מצוין לצד היכולת הנוספת שהתווספה, שאיתה תוכלו לקבץ אריחים שונים לקבוצות בתפריט ההתחלה. את זה אתם בוודאי מכירים מ-Launchers שונים מהסמארטפונים שלכם.

קיבוץ אריחי אפליקציות בתפריט ההתחלה
ביטול הופעת רשימת האפליקציות בתפריט ההתחלה

ביטול הגבלות על ערכות נושא: באיחור רב, Windows 10 מאפשרת לנו לבחור איזה צבע שרק נרצה לתפריט ההתחלה, למרכז הפעולות ולשורת הכותרת של החלונות. למי שלא זוכר בגרסאות הקודמות של Windows 10, יכולנו לבחור ממגוון מוגבל של צבעים שהוצעו עבורנו. לביטול ההגבלה, מיקרוסופט מוסיפה פלטת צבעים אחרונים שבהם השתמשנו לבחירה חוזרת מהירה.

בחירת צבעים חדשה כחלק מערכת נושא

בנוסף, מעתה ניתן לשנות ערכות נושא דרך אפליקציית ההגדרות במקום דרך התאמה אישית של לוח הבקרה. כמו תמיד, תוכלו להוריד ולהחיל ערכות נושא מבין עשרות רבות שמוצעות בחינם בחנות האפליקציות של Windows.

בחירת ערכות נושא דרך אפליקציית ההגדרות

שמירת פריסת שולחן העבודה: בעבר כאשר היינו עוברים בין מסכים ורזולוציות, לא מעט נתקלנו בכך שסמלי שולחן העבודה שלנו היו מתבלגנים, כך שהיינו צריכים לסדר אותם שוב. כעת, מיקרוסופט מצהירה על סוף התופעה כשהיא מכניסה מנגנון חכם לשימור פריסת שולחן העבודה שלנו בעת שינויי תצוגה שונים.

ערכות נושא רבות מוצעות בחינם בחנות האפליקציות של Windows

ארגון מחדש

העדכון מביא לשינוי בסידור ההגדרות באפליקציית ההגדרות. הגדרות אפליקציות, כעת מקבלות קטגוריה ראשית משלהן בשם "אפליקציות" (שלפני כן היו תחת קטגוריית "מערכת").

העמוד הראשי של אפליקציית ההגדרות בגרסתה הנוכחית

שינויים בגזרת האפליקציות

החנות זוכרת אתכם: חנות האפליקציות מעתה תזכור אילו אפליקציות אתם לא אוהבים. ברגע שתבחרו להסיר אפליקציה שמגיע עם מערכת ההפעלה מההתקן שלכם, ירשם בחשבון המיקרוסופט שלכם שלא להתקין אותה באופן אוטומטי יותר בעת הגדרת ההתקן מחדש.

צפיה במקביל: אפשרות מגניבה ללא ספק שמקדמת את Windows 10 לחוויית ריבוי משימות טובה יותר. אתם יכולים כעת לקחת אפליקציות נתמכות של מיקרוסופט מחנות האפליקציות שמציגות וידאו ולקבע אותן על גבי המסך לצד אפליקציות אחרות באופן כזה שתוכלו לצפות בהן במקביל. מצב זה נקרא בעברית "מצב מצומצם", חבל שהוא זמין רק באפליקציות מסוימות שמיקרוסופט ייעדה אותן לתמוך בו כמו אפליקציית "סרטים וטלוויזיה".

Multitasking טוב יותר הודות ל"מצב מצומצם"

אפליקציית צייר בתלת מימד: העדכון מביא את אפליקציית צייר 3D או Paint 3D שמאפשרת ליצור פרויקטים בתלת מימד. מיקרוסופט מאמינה שזה הכיוון אליו צועד העולם. זהו כלי חביב וידידותי ביותר וראוי שיקבל סדרת פוסטים שלמה. הכלי הזה עוצמתי מאוד ביחס לכלים אחרים שמיקרוסופט מציעה ללא תשלום. כמו כן, הקימה מיקרוסופט קהילה ליצירה ולשיתוף של יצירות תלת מימד בשם Remix3D. דרכה תוכלו לשתף פרויקטים שיצרתם, להוריד יצירות מוגמרות של אנשים אחרים, לפתח ולהדפיס אותן. אני ממליץ לכל אחד להיכנס ולנסות, או לפחות להביט בסרטון הבא. אגב, הצייר הוותיק של Windows נשאר חלק ממערכת ההפעלה.

יותר הזדמנויות לעצב: אפליקציית "תמונות" מקבלת עדכון שמשדרג אותה משמעותית. האפליקציה מציעה כעת ממשק חדש המנגיש יותר אפשרויות עיצוב, לצד פילטרים חדשים. מעבר לכך, האפליקציה מאפשרת למשתמש לצייר ולשרטט על תמונות ווידאו בזמן אמת. ציירו, כתבו הערות, עם העכבר או במגע ואלו ישמרו על התמונה, או הוידאו באותה נקודת זמן!

אפליקציית תמונות העדכנית: יותר אפשרויות יצירה

Gaming Mode

מצב המשחקים או ה-Gaming Mode הוא למעשה מצב שמטרתו להנחות את Windows להקצות את מקסימום משאבי המערכת לטובת משחקים נבחרים, בעוד יישומים אחרים יקבלו מינימום משאבים ביחס למשחק. לטענת מיקרוסופט, מצב זה מביא לשיפור ביצועים בעיקר למשחקים של חנות האפליקציות ועם זאת מציינת החברה שמצב זה יביא לשיפור כלשהו בביצועים גם למשחקי שולחן עבודה. בזמן שהמשחק פועל יש לפתוח את סרגל המשחק ולהפעיל את מצב המשחקים עברו באופן חד פעמי.

זו הזדמנות טובה לציין שהגדרות Gaming כרגע כוללות אפשרות לקבוע הגדרות משחק, למשל הגדרות להקלטת קטעי וידאו ממשחקים ושליטה על סרגל ה-Gaming בשעת משחק. אלו אפשריות שהיו זמינות בעבר דרך אפליקציית Xbox ודרשו התחברות.

-פרסומת-

הגדרות המשחק – תחת אפליקציית ההגדרות

צילום מסך

כעת נוספה דרך מהירה ונוחה יותר לצילום מסך, נוסף על הקיימות. באמצעות מקשי הקיצור Winkey+Shift+S פשוט בוחרים את מקטע המסך וזה מועתק ל-Clipboard (לוח העריכה).

תאורת לילה

תאורת לילה או Night Light היא תכונה חדשה שמכוונת את צבעי התצוגה במסך כך שיהיו חמים יותר לקראת זמן השינה או שקיעת החמה והלילה. הרעיון שעומד מאחורי זה הוא שצבעים חמים יכולים לכאורה לסייע לנו להירדם לאחר שימוש במחשב. ניתן לקבוע שעות לפעולה אוטומטית של תכונה זו או להשאיר אותה מתוזמנת לזמני שקיעת השמש וזריחתה. אפשרות תאורת לילה נוספה גם היא למרכז הפעולות כך שניתן להפעילה או לנטרלה בלחיצה אחת דרך פעולות מהירות.

הגדרות מצב תאורת לילה: פחות אור כחול

 

הגדרות פרטיות ברורות יותר

מיקרוסופט יצרו מרכז פרטיות שזמין דרך חשבון המשתמש האישי שלכם. דרך מרכז הפרטיות תוכלו לגשת ולצפות במידע שיש למיקרוסופט עליכם, ותוכלו גם להסירו אם תרצו. מכאן ניתן לקבל הסברים איזה מידע מיקרוסופט אוספת עלינו ולמה. מעבר לכך, כעת מיקרוסופט מפשטת את מכווני רמות איסוף המידע כך שעבור אפשרות איסוף מידע אבחון קיימות רק שתי אפשרויות לבחירה: "בסיסי" ו"מלא" כך שלא צריך להסתבך עם אפשרות ביניים נוספת שהייתה לפני כן.

המסך החדש לבחירת הגדרות הפרטיות בשלב ההתקנה של Windows 10

שינויים ב-Windows Update

שעות פעילות: שירות התקנת עדכוני מערכת ההפעלה מקבל שינויים למהדורות שאינן Home. ראשית, מעכשיו ניתן לבחור לא רק 12, אלא עד 18 שעות פעילות (Active Hours) בהן מבחינת Windows אתם עובדים במחשב. Windows לא יפעיל מחדש את המחשב לביצוע החלת עדכונים בשעות אלו אלא אם תאשרו לו במפורש לבצע זאת!

מעבר לכך, בעת הגעת עדכון, Windows Update ישאל אתכם אם ניתן לבצע התקנה שלו כרגע או שתוכלו לדחות את התקנתו בעד 3 ימים וזאת מחוץ לשעות הפעילות שהגדרתם!

חיבורים לפי שימוש: לאלו מכם שמבצעים שימוש ב-Metered Connections – חיבורים לפי שימוש, כדאי שתשימו לב לשינוי במשמעות של חיבור כזה. שינוי זה רלוונטי לכלל המהדורות. החל ב-Creator Update, עדכונים שנדרשים על מנת להמשיך לאפשר ל-Windows "לפעול בצורה חלקה" כן יכולים לרדת דרך "חיבור לפי שימוש". עם זאת, סביר להניח שאלו יהיו קטנים משמעותית בגודל שלהם.

מעכשיו עד 18 שעות פעילות ליממה

אפשרויות אבטחה

מרכז האבטחה של Windows Defender: ישנם שני שינויים בולטים מבחינת אבטחה למערכת ההפעלה ושניהם קשורים האחד לשני. בעדכון זה ממתגת מיקרוסופט את Windows Defender כשם גדול לחלק משירותי האבטחה של Windows.

כך, שמעתה ישנו מרכז שליטה ובקרה מרכזי לכלל פעולות האבטחה של מערכת ההפעלה שנקרא "מרכז האבטחה של Windows Defender" והוא למעשה אפליקציה של Windows. הוא מחליף ומשפר את קטגוריית אבטחה שהייתה נגישה דרך מרכז הפעולות והייתה בממשק שולחן העבודה של לוח הבקרה מאז Windows 8.

מרכז האבטחה של Windows Defender במלוא הדרו

האנטי וירוס של Windows Defender: השינוי השני הוא שה-Anti-Malware המוכר של מיקרוסופט, Windows Defender, שמגיע עם Windows 8 ו-Windows 10, הומר מתוכנת שולחן עבודה לחלק בתוך אפליקציית מרכז האבטחה. שמו בישראל מעתה "האנטי וירוס של Windows Defender".

"מרכז האבטחה של Windows Defender" מעוצב בסגנון של Windows 10 ומשתלב עימו נהדר. הוא נוח לשימוש ולהתמצאות ודרכו תוכלו כמובן לשלוט באנטי וירוס, לשנות את הגדרות SmartScreen Filter, לתפעל את חומת האש של Windows ועוד.

אפשר אפליקציות מהחנות בלבד: נוספה האפשרות להגביל התקנות להתקנת אפליקציות מהחנות בלבד. כיוון ש-Windows מריצה תוכנות שולחן עבודה ולא רק אפליקציות, אפשרות זו לא רק חוסמת התקנות אפליקציות לא מוכרות אלא גם כל תוכנה סטנדרטית (למשל גוגל כרום). מבחינת אבטחה, זהו נדבך אבטחתי חסר תקדים, אך בתצורה הנוכחית הוא לא מתאים לרוב המשתמשים הביתיים. כברירת מחדל אפשרות זו כבויה וניתן להתקין תוכנות ואפליקציות מכל מקום (כמו Unknown Sources באנדרואיד).

נעילה דינאמית: כעת תוכלו להשתמש בתכונת אבטחה חדשה זו שמציעה Windows Hello ל-Windows 10 שתנעל את המחשב שלכם כשאתם עוזבים אותו. עליכם פשוט לקחת עימכם את הסמארטפון שלכם שמתקשר עם המחשב ב-Bluetooth.

מנעול דינאמי – תרגום לא מוצלח של צוות התרגום במיקרוסופט

שינויי נגישות

שינוי קיצור דרך: שונו מקשי הקיצור לגישה ל-Windows Narrator, במקום Winkey+Enter ל-Winkey+CTRL+Enter. זאת על מנת למנוע פתיחה שלו בטעות כפי שהיה קורה לא מעט. כלי זה זמין כעת במהלך התקנת Windows ובסביבות Windows Recovery. בכל מקרה, קורא הטקסטים של Windows אינו זמין בעברית. בנוסף, Windows הוסיפה תמיכה (בטא) בכתב ברייל.

הגדרות כתב ברייל תחת קטגוריית נגישות

NUMLOCK פעיל כשצריך: כעת כשתקלידו מספר PIN לצורך הזדהות, פד הספרות במקלדת יהפוך פעיל כך שלא תפספסו הקלדות! זה כך כך נוח ופשוט שפשוט לא ברור למה זה לא היה שם קודם.

טאצ'-פד וירטואלי: כמו מקלדת וירטואלית. תכונה נחמדה שתועיל למי שמחבר את הטאבלט שלו למקרן או למסך חיצוני, כזה שאין לו מגע, במקום להשתמש בעכבר או טאצ'-פד פיזי. אפשרות זו זמינה דרך שורת המשימות ורק להתקן עם מסך מגע.

-פרסומת-

עשוי לעניין אותך
  1. מאיר פלג הגיב

    כתיבה מעולה , ניסוח מקצועי כל הכבוד

    1. יוסי לישה הגיב

      תודה רבה מאיר התותח!

  2. […] עדכון היוצרים של Windows 10 מביא חידושים רבים למערכת ההפעלה, אך אחד הדברים הבעייתיים בו הוא שהוא מסיר את מרכז ההגדרות לשינוי פרטני של טקסט במערכת ההפעלה. אותו מרכז שעד לפני העדכון שימש בין היתר, לבחירת גודל של טקסט לתפריטים, כותרות חלונות, סמלים והודעות מערכת. לבעיה זו יש פתרון והוא פשוט. כתבתי עבורכם מדריך קליל לשינוי הכתב לאחר התקנת העדכון. אז ניגש לעניין! […]

  3. […] עדכון Windows Creators (עדכון היוצרים) לכלל המשתמשים של Windows 10 וזה כלל חידושים רבים בהם אפליקציית צייר בתלת מימד, מצב משחק, פונקציית תאורת […]

הגב

לא נפרסם את האימייל שלך.

רק לוודא זריז שאתה אנושי *